KOMATSU PC12-2AVANCE Set of 2 12" Heavy Duty MX Tread Rubber Tracks (300x52.5Nx76)
DEAL
komatsu pc12-2avance set of 2 12" heavy duty mx tread rubber tracks (300x52.5nx76) komatsu pc12-2avance set of 2 12" heavy duty mx tread rubber tracks (300x52.5nx76) komatsu pc12-2avance set of 2 12" heavy duty mx tread rubber tracks (300x52.5nx76) komatsu pc12-2avance set of 2 12" heavy duty mx tread rubber tracks (300x52.5nx76) komatsu pc12-2avance set of 2 12" heavy duty mx tread rubber tracks (300x52.5nx76) komatsu pc12-2avance set of 2 12" heavy duty mx tread rubber tracks (300x52.5nx76) komatsu pc12-2avance set of 2 12" heavy duty mx tread rubber tracks (300x52.5nx76)
Product ID:
TNT300525N76HD-komatsu-pc12-2avance
Availability:
limited quantity available
Free shipping
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
Product Description:
KOMATSU PC12-2AVANCE - 2 Pack of 12" Heavy Duty Rubber Tracks (300x52.5Nx76)
Track Style: MX Pattern
Reduces sideways sliding and provides superior grip.
Allows for efficient removal of mud and debris.
Provides a comfortable ride.
Performs exceptionally well in wet and soft terrain.
Crafted with premium, engineered rubber compounds.
Built to handle any task while delivering exceptional traction.
Recommended for: Dirt, Mud, Hard Surfaces, Snow
Durability Level: Heavy Duty
Warranty Coverage: 24 Months/ 1,500 Hours - First 12 Months Non-Prorated
Track Dimensions: 300x52.5Nx76
Track Width (mm): 300
Track Width (in): 12
Pitch Size: 52.5
Number of Links: 76
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.