KOMATSU PC12R-7UU Set of 2 12" Heavy Duty MX Tread Rubber Tracks (300x52.5Nx76)
DEAL
komatsu pc12r-7uu set of 2 12" heavy duty mx tread rubber tracks (300x52.5nx76) komatsu pc12r-7uu set of 2 12" heavy duty mx tread rubber tracks (300x52.5nx76) komatsu pc12r-7uu set of 2 12" heavy duty mx tread rubber tracks (300x52.5nx76) komatsu pc12r-7uu set of 2 12" heavy duty mx tread rubber tracks (300x52.5nx76) komatsu pc12r-7uu set of 2 12" heavy duty mx tread rubber tracks (300x52.5nx76) komatsu pc12r-7uu set of 2 12" heavy duty mx tread rubber tracks (300x52.5nx76) komatsu pc12r-7uu set of 2 12" heavy duty mx tread rubber tracks (300x52.5nx76)
Product ID:
TNT300525N76HD-komatsu-pc12r-7uu
Free shipping
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
KOMATSU PC12R-7UU Set of 2 12" Durable Rubber Tracks (300x52.5Nx76)
Tread Design: MX Tread
The MX Pattern is a widely used tread design by manufacturers.
Reduces lateral movement and provides superior grip.
Efficiently releases mud for improved performance.
Ensures a comfortable ride experience.
Delivers exceptional performance in muddy and soft soil conditions.
Crafted with top-quality engineered rubber blends.
Built to withstand any job while delivering exceptional traction.
Recommended Usage: Dirt, Mud, Hard Surface, Snow
Durability Rating: Heavy Duty
Warranty: 24 Months/ 1,500 Hours - First 12 Months Non-Prorated
Track Size: 300x52.5Nx76
Width (mm): 300
Width (in): 12
Pitch: 52.5
Links: 76
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.