KOMATSU PC40MRX 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
komatsu pc40mrx 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc40mrx 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc40mrx 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc40mrx 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc40mrx 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-komatsu-pc40mrx
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
The KOMATSU PC40MRX 400mm Bolt On Pad BO135-400 is a top-of-the-line product that offers extreme durability and performance. Made with a hardened, forged steel core, these rubber pads are designed to withstand even the toughest conditions. Their heavy duty construction ensures a long service life and protects surfaces such as asphalt and concrete from damage.
Investing in the KOMATSU PC40MRX 400mm Bolt On Pad BO135-400 means investing in the longevity of your undercarriage parts. By reducing wear and tear on rollers, sprockets, and idlers, these pads can save you time and money on repairs and replacements. Plus, their specialized rubber compound ensures maximum protection for your machinery and the surfaces it operates on.
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.