KOMATSU PC45MR-1 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
komatsu pc45mr-1 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc45mr-1 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc45mr-1 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc45mr-1 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc45mr-1 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-komatsu-pc45mr-1
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
The KOMATSU PC45MR-1 400mm Bolt On Pad BO135-400 is a high-quality rubber pad designed for extreme duty applications. Its hardened, forged steel core provides superior durability, making it a reliable choice for protecting surfaces like asphalt and concrete. With its noise-reducing properties and increased traction, this track is perfect for tough environments such as dirt, hard surfaces, mud, rip rap, and turf. Its heavy-duty construction ensures long-lasting use, extending the service life of undercarriage parts like rollers, sprockets, and idlers. Upgrade your equipment with the KOMATSU PC45MR-1 400mm Bolt On Pad BO135-400 to experience its unique values and benefits firsthand.
Applications: Dirt, Hard Surfaces, Mud, Rip Rap, Turf
Durability: Heavy Duty
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.