KOMATSU PC45R 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
komatsu pc45r 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc45r 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc45r 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc45r 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc45r 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-komatsu-pc45r
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
Our KOMATSU PC45R 400mm Bolt On Pad BO135-400 is made with the highest quality materials and is designed for extreme durability. The rubber pads feature a hardened, forged steel core that provides superior strength and longevity. These pads are perfect for protecting surfaces like asphalt and concrete, reducing noise, increasing traction, and extending the life of undercarriage parts such as rollers, sprockets, and idlers.
Durability: Our pads are designed to withstand heavy duty use and provide long-lasting performance.
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.