KOMATSU PC50-3 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
komatsu pc50-3 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc50-3 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc50-3 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc50-3 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc50-3 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-komatsu-pc50-3
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
Featuring a tough and long-lasting rubber compound, the KOMATSU PC50-3 400mm Bolt On Pad BO135-400 is the ultimate choice for heavy duty construction work. Its hardened, forged steel core provides superior durability, ensuring that these tracks can withstand even the toughest job sites.
Not only does the KOMATSU PC50-3 400mm Bolt On Pad BO135-400 protect surfaces like asphalt and concrete from damage, but it also reduces noise and increases traction. This not only creates a safer work environment, but it also helps to extend the service life of undercarriage parts like rollers, sprockets, and idlers.
The versatility of the KOMATSU PC50-3 400mm Bolt On Pad BO135-400 makes it suitable for a wide range of applications, including dirt, hard surfaces, mud, rip rap, and even turf. Its heavy duty design ensures that it can handle any job with ease, making it an essential addition to any construction equipment fleet.
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.