KOMATSU PC50MR-1 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
komatsu pc50mr-1 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc50mr-1 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc50mr-1 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc50mr-1 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc50mr-1 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-komatsu-pc50mr-1
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
The KOMATSU PC50MR-1 400mm Bolt On Pad BO135-400 is a top-of-the-line product designed for maximum performance and durability. Its extreme duty rubber compound rubber pads are constructed with a hardened, forged steel core, ensuring long-lasting strength and reliability. These pads are specifically designed to protect surfaces such as asphalt and concrete, providing superior protection and reducing noise. They also increase traction and extend the service life of undercarriage parts, including rollers, sprockets, and idlers.
Unmatched Versatility: The KOMATSU PC50MR-1 400mm Bolt On Pad BO135-400 is suitable for a wide range of applications, including dirt, hard surfaces, mud, rip rap, and turf. This makes it the perfect choice for various industries and job sites.
Heavy Duty Durability: The KOMATSU PC50MR-1 400mm Bolt On Pad BO135-400 is built to withstand even the toughest working conditions. Its heavy-duty construction ensures maximum durability and longevity, making it a cost-effective investment for any business.
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.