KOMATSU PC58UU-X 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
komatsu pc58uu-x 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc58uu-x 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc58uu-x 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc58uu-x 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc58uu-x 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-komatsu-pc58uu-x
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
The KOMATSU PC58UU-X 400mm Bolt On Pad BO135-400 is a top-of-the-line product that combines durability and superior performance. Made with an extremely tough rubber compound and a hardened, forged steel core, these rubber pads are designed to withstand even the harshest terrains and conditions. They are perfect for protecting surfaces such as asphalt and concrete, while also reducing noise and increasing traction for improved safety and efficiency.
Not only do these rubber pads provide excellent surface protection, but they also have the added benefit of extending the service life of undercarriage parts such as rollers, sprockets, and idlers. This means less downtime and maintenance costs for your machinery, making the KOMATSU PC58UU-X 400mm Bolt On Pad BO135-400 an essential investment for any heavy-duty application.
Upgrade your machinery with the KOMATSU PC58UU-X 400mm Bolt On Pad BO135-400 and experience the unique value and benefits it has to offer. Protect your surfaces, reduce noise, increase traction, and extend the life of your undercarriage parts – all with one high-quality product.
Get yours today and take your performance to the next level!
Product Features:
Applications: Dirt, Hard Surfaces, Mud, Rip Rap, Turf
Durability: Heavy Duty
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.